Boyun Anatomisi

Boynumuz omurganın üst servikal bölgesidir 7 adet omurdan oluşur vücudun baş ile gövde arasındaki bağlantısını sağlar. Omurganın bu bölümündeki omurlar C1 – C7 omurları olarak adlandırılır.
Kuyruk sokumundan başlayan omurilik kanalının beyne kadar ulaşan en önemli bölümüdür bunun sebebi vücuttaki bütün organlar, kaslar, tendonlar, bağlar, kemiklerin içindeki sinirler omurilik kanalı aracılığıyla merkezi sinir sistemi yani beyne ulaşır boynumuz ise kanalın sırt ve beyin arasındaki bölümüdür. Omurgadaki her omur bölgesinden vücudun daha alt yan tarafındaki bölümlerin kontrol sinirleri ve sinir kökleri buradan geçer.
Omurganın boyun bölgesinde oluşan her sorun o seviyenin altındaki ve yanındaki organları, uzuvları etkiler.
El parmakları, kollar ve omuzların kontrol ve ağrı sinirleri omuriliğin boyun bölgesinden geçer dolayısıyla el, kol, omuz ve baş ağrılarının boyun bölgemizdeki bir dejeneratif bir rahatsızlıkla doğrudan bir ilgisi olması çok muhtemeldir.

Omurganın boyun bölgesindeki fıtık, kanal daralması, disk dejenerasyonları boyun ağrılarıyla birlikte baş, omuz, kol ve el parmaklarında da ağrı, his kaybı, güçsüzlük gibi olumsuz sonuçlara yol açabilir.

Boyun Ağrısı Nedenleri

Boyun bölgesi karmaşık bir eklem yapısına sahiptir yapı olarak omurganın en hareketli bölümüdür. Vücudun bu bölümü yapısı gereği mesleki travmalara, akut ve kronik rahatsızlıklara açıktır.

Boyun ağrılarının birçok sebebi olabilir 30 yaş üzeri erkek ve kadında boyun ağrıları görülebilir en yaygın boyun ağrısı sebepleri aşağıdaki gibidir.

Boyun fıtığı: İki boyun omuru arasındaki baskıyı azaltan, yastık işlevi gören dışı sert içi yumuşak disk dokusunun yapısının bozularak omurlar arasından omurilik kanalına doğru hareket edip omuriliğe bası yaparak oradan geçen sinirleri olumsuz olarak etkilemesidir. Basının seviyesine göre sadece boyun, baş, omuz, kol ve ellerde ağrı oluşturabileceği gibi güç ve his kaybına kadar gidebilir. Boyun ağrılarının sebebi iyi araştırılmalı ve zamanında doğru tedavi yapılmalıdır.

Osteoartrit (Kireçlenme): Boyun bölgesindeki omurlarda oluşan kemik dejenerasyonları, yeni kemik çıkıntılarının oluşması evresine göre diskler arası mesafelerde daralmalar oluşturur. Omurlarda oluşan kireçlenmeler bu hareketli disklerin hareketlerini kısıtlar, disk yapısı bozulduğu için taşıması gereken yükü taşımada zorlanır şiddetli boyun, omuz ve kol ağrılarına sebep olabilir.

Kanal daralması: omurilik kanalının doğal yapısında oluşan daralmalar omuriliğe baskı oluşturur ve daralmanın seviyesine göre ağrı ve his kaybı oluşmasına sebep olur.

Travma ağrıları: omurganın boyun bölümünde oluşan travmalar boyun ağrılarının bir diğer nedenidir. Genellikle trafik kazası, müdahaleli spor yapanlar, düşme çarpma gibi durumlarda oluşur. Emniyet kemeri kullanımı baş ve boyun travmalarını ciddi oranda azaltır.

Boyundaki Kas ve Bağ Hasarları: eklemlerde olduğu gibi boyun omurgamızı da kas ve bağlar destekler duruş bozukluğu, ağır kaldırmalar, yanlış yapılan fitness hareketleri gibi durumlarda ortaya çıkar dikkat edildiğinde kendiliğinden geçmesi mümkündür.

Romatizmal Hastalıklar: Ankilozan spondilit, romatoid artrit, gibi bütün eklemlerde ağrı ve kireçlenmeye sebep olan hastalıklara bağlı boyun ağrılardır. Sabahları şiddetli hakeretle birlikte azalan seyirde devam eden ağrılardır.

Boyun ağrıları tedavileri

Akut boyun ağrıları istirahat, egzersiz gibi extra bir tedaviye ihtiyaç duyulmadan geçer tedavi yapılması gereken boyun ağrıları travma sonucu oluşmuş ve kronikleşmiş boyun ağrılarıdır.

İlaç Tedavileri: Boyun ağrılarının bir çoğunu ağrı kesici, kas gevşetici ve antiromatizmal ilaçlarla tedavi etmek mümkündür. Mekanik boyutta olmayan boyun rahatsızlıklarda uygulanır.

Egzersiz : boyun bölgesini rahatlatıcı, boyun bölgesindeki kasları kuvvetlendirici boyun egzersizleri de bir grup boyun ağrısından kurtulmak için yeterli olabilir. Uygun hasta grubunda başka bir tedaviye ihtiyaç duymadan etkili sonuç alınabilir.

Fizik Tedavi: boyun bölgesine uygulanacak sıcak – soğuk uyguk uygulamalar, masaj, elektrikli fizik tedavi ajanlarıyla boyun bölgesi ciddi şekilde rahatlatılabilir. Boyun bölgesindeki eklem hareket kısıtlıkları ve yumuşak doku kaynaklı ağrılardan kurtulmayı sağlayabilir.

Hücresel Tedaviler: Boyun omurlarındaki eklem mekaniğinin bozulmadığı kireçlenmelerde, disk hasarlarında eklem ömrünü uzatmak kısmi doku hasarlarını onarmak için uygulanan biyolojik rejenerasyon sağlayan tedavilerdir. Hücresel tedaviler 3 çeşittir kandan hazırlanan prp tedavileri, kemik iliğinden hazırlanan kemik iliği kök hücre tedavileri, göbekteki yağlardan hazırlanan yağ kök hücreleri ile kas, tendon, bağ, kıkırdak, kemik hasarları ve omurga disklerindeki kısmi dejenerasyonlar tedavi edilebilir. Hücresel tedavilere bağlı olarak da bu bölgelerdeki ağrılar azaltılabilir ya da tamamen tedavi edilebilir.

Epiduroskopi: çok ince, esnek, fiber optik kamera destekli başlıklara sahip tedavi alanı epidural alan olan tüm omurgada kullanılabilen kuyruk sokumundaki doğal omurilik boşluğundan 0,5 cm’lik küçük minimal bir kesi sayesinde omurilik kanalına girilerek, anesteziye ihtiyaç duymadan boyun bölgesinden geçirilmiş ve başarısız boyun fıtığı ameliyatlarının kalıntıları ve çeşitli birçok omurilik deformasyonlarına bağlı omurilik kanalında oluşan yapışıklıklara ve sorunlara oldukça güvenli bir şekilde müdahale etmeyi sağlayan bir cihaz ve bir ağrı tedavi yöntemidir.
Eski ve başarısız boyun fıtığı ameliyatı kalıntılarına bağlı boyun ağrıları epiduroskopi yöntemiyle güvenle tedavi edilebilir.

Radyofrekans: Cerrahi ameliyat seviyesinde olmayan, herhangi bir nedenle ameliyat olmak istemeyen ya da bir sebeple ameliyat olması riskli olan boyun ağrıları yaşanmasına sebep fıtıkları olan hastaların fıtık ve bunlara ağrılarının tedavisinde radyofrekans son derece güvenli ve yüz güldüren bir tedavi seçeneğidir.
Radyofrekans ile ağrı tedavisinin amacı ağrıya sebep olan fıtıkların küçültülmesi ve kronik ağrı iletimi sağlayan ağrı sinirlerinin güvenli bir şekilde bloke edilmesidir.
Radyofrekans ile ağrı tedavisi çok uzun süreli ve kalıcı bir tedavidir. Radyofrekans ile görüntüleme cihazlarının desteği ile steril koşullarda ağrı üreten sinir liflerine nokta atışı yapılarak sadece ağrılı bölgeye müdahale edilip sinir lifleri bloke edilir.

Cerrahi Tedaviler: İleri seviye boyun fıtıklarında, dar kanal sorunlarında, disk kırıklarında, ileri seviye kireçlenmelerde ve bunlara bağlı boyun ağrılarında diğer tedavi yöntemleri yetersiz kalır ve cerrahi tedavilere ihtiyaç duyulur.

Boyun Ağrısı Sık Sorulan Sorular

 1. Boyun ağrısı olan hastalarda sadece ağrıyı mı tedavi etmek gerekir?
  Cevap: tüm ağrı tedavilerinde olduğu gibi öncelikle ağrının sebebi öğrenilip ağrıdan öncelikli olarak ağrıya neden olan sorun tedavi edilmelidir. Ana tedaviyle birlikte ağrılardan büyük oranda kurtulmak mümkündür.
 2. Boyun, baş ve kollarımda uzun süredir ciddi ağrılar var nasıl bir tedaviye ihtiyacım olabilir?
  Cevap: Fiziki muayene ile birlikte ağrı deneyiminiz, MR görüntüleri birlikte değerlendirilerek ağrılarınız sebebi bulunup tedavi planınız size özel belirlenmelidir.
 3. Boyun fıtığı ve buna bağlı ağrılarım var ameliyattan korkuyorum nasıl bir tedavi yaptırabilirim?
  Cevap: ağrılarınızın sebebi eğer cerrahi operasyon seviyesinde bir omurga sorunu ise cerrahi dışı tedavilerle tam şifa bulmanız mümkün değildir. Ağrılarınızı azaltmaya yönelik tedaviler yapılabilir ama bu tedaviler hem yetersiz hem süreli tedaviler olacaktır.
 4. Boyun ağrıları için ağrı oluştuktan ne kadar süre sonra tedavi olunması gerekir?
  Cevap: tüm ağrı ve hastalıklarda olduğu gibi belirgin bir sebep yoksa 2 ay süreyi geçen ağrılar kronikleşmiş kabul edilir ve kendiliğinden geçmesi mümkün olmaz. Kronikleşen ağrıları ciddiye almak ve tedavi için başvurmak en doğru seçenek olacaktır.

BİZ SİZİ ARAYALIM