Ayak Bileği Anatomisi

Tüm dünyada eklem rahatsızlıklarının başında kireçlenme (osteartrit) geliyor. Kireçlenme tabiri yaygın olarak diz ve kalça için kullanılsa da aslında el parmaklarındaki küçük kemik birleşim noktalarına kadar tüm büyük ve küçük eklemlerde oluşabilir yük taşıyan özellikle hareketli eklemlerde daha yaygın olarak görülür.

Kireçlenme bir eklemde oluşabileceği gibi bazı durumlarda birden fazla eklemle aynı anda aynı ya da farklı seviyelerde oluşabilir.

Kireçlenmeyi önleyecek net bir tedavi bulunmuyor fakat kireçlenme oluşmaya başladığında önleyici hücresel tedavilerle kireçlenmeye bağlı rahatsızlıkların etkileri çok azaltılabilir eklemde oluşacak hareket kısıtlığına ve cerrahiye giden süreç durdurulabilir ya da uzatılabilir.

Ayak bileğimiz tibia ve talus kemikleri arasındaki eklem bölümünün ismidir. Ayaklarımız vücudun tüm yükünü taşıyan 30 dan fazla büyük, küçük kemik ve 28 adette kemikler arası birleşim noktası bulunan hareketli eklemlerden biridir.  Eklemdeki kemiklerin etrafı kas, tendon ve bağlarla çepe çevre sarılmıştır. Ayak ve ayak bileğinde taşıdığı yük, obezite ve oluşan travmalara bağlı olarak kireçlenme, yumuşak doku hasarları, kemik deformiteleri, kas, tendon ve bağ hasarları oluşabilir.