Boyun Fıtığı Nedir?

İnsan boynu 7 adet omurdan oluşur. Omurlarımız arasında çekirdek adı verdiğimiz diskler yer alır. Disk dokusunda oluşan yırtıkların omurilik kanalına doğru ilerlemesi ile boyundan geçen sinirlere ve omuriliğe baskı yapmasına “boyun fıtığı” denir.

Boyun fıtığı, bel fıtığı ile benzerlik gösterir ortak yönleri omurlarımız arasındaki jel benzeri dokunun disk dışına yönlenmesi ile disk şeklinin bozulmasına sebep olmasıdır.

Boyun bölgemizde disklerin bir kısmının disk dokusunun omurlardan ayrıldığında boyun kasları ve boyun sinirleri bu durumdan olumsuz etkilenirler.

Boyun fıtığında boynun tutulması, seviyesi değişen ağrı şikayetleri görülür.

Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Boyun fıtığı ilk olarak boyun tutulmalarıyla kendini gösterir şüphe uyandıracak ilk belirtiler boyun tutulmalarıdır. Boyun tutulmalarını ciddiye almanızı öneririz.

Boyun fıtığına bağla ağrıları boyun, eller, kollar, omuzlar ve bel bölgemizde hissedebiliriz. Temel baş hareketlerimiz yaparken (başı sola, sağa çevirmek gibi) zorlanmalar yaşarız. Boyun hareketlerimiz kısıtlanır.

Boyun fıtığı ilerledikçe el ve kollarımızda ciddi güç kaybı olur el ve kollarda uyuşmalar başlar. Bu sorunlara bağlı hastalar bazen ellerindeki objeleri düşürürler.

Boyun fıtıklarının ilk evresinde ağrı sorunları olmayabilir çünkü henüz boyun bölgesindeki sinir ve kas dokularına baskı oluşturmamıştır. Boyun fıtığının seviye artışıyla beraber hastalar ağrıları hissetmeye başlar.

İleri seviyedeki boyun fıtığı vakalarında kişi yürüme zorluğu ve denge kaybı da yaşayabilir. İdrar ve dışkı tutamam gibi sorunlar ortaya çıkar.

Boyun fıtığının ilk evrelerinden itibaren masa başı iş yapanların çalışmaları zorlaşır. Eller ile yapılan çanta ve ya eşya taşımak gibi rutin faaliyetlerde ağrılar hissedilmeye başlar. Boyun Fıtığı için önlem alınma aşaması tam da bu aşamadır. Kendimizi korumaz isek boyun fıtığının seviyesi ciddi şekilde artış gösterecektir.

Boyun Fıtığı Kimlerde Daha Sık Görülür?

İleri yaş grubu kişilerde kıkırdak yapının yıpranmasına bağlı olarak boyun fıtığı riski vardır.

Masa başı işi yapan ofis çalışanları başlarını öne doğru uzun süre tuttukları için bu durumda zaman içerisinde boyun fıtığına sebep olabilir.

Örgü dikiş, el işi yapan ev hanımları bir diğer risk grubudur bu kişilerde başlarını öne eğerek boyun omurlarına uzun süre baskı oluştururlar.

Bunların dışında boyun bölgesini etkileyen travmalar (trafik kazaları, boyun bölgesine alınan darbeler, ani hareketler) da boyun fıtığına sebep olabilir.

Fiziksel egzersizlerden uzak bir yaşam süren kişilerin kas gücü kaybına bağlı olarak boyun fıtığına yakalanmaları daha kolaydır.

 Romatizmal hastalıkları olan kişilerde risk grubunda bulunur.

Boyun Fıtığı Teşhisi Nasıl konulur?

Boyun fıtığı erken teşhis edilirse birçok tedavi yönteminden bir tanesiyle başarıyla tedavi edilebilir. Teşhis için fiziki muayene ile birlikte hastanın deneyimlerinin dinlenmesi, MR görüntülerinin yorumlanması yeterlidir. Bazı hastalarda ise ekstradan sinir testi olan (EMG) istenebilmektedir. Teşhis ile birlikte hastanın hangi seviyede boyun fıtığı olduğu ortaya çıkar. Cerrahi seçeneklerin yanında uygun hastalarda bazı cerrahi dışı yöntemlerle de başarılı bir tedavi uygulanabilir.

Boyun Fıtığı Sık Sorulan Sorular?

 • Boyun bölgesinde ki her ağrı boyun fıtığı belirtisi midir?
  - Boyun bölgesinde ki bazı ağrılar kas ağrısıdır ve her ağrı boyun fıtığı kaynaklı değildir.
 • Boyun fıtığında ameliyat ya da ameliyatsız yöntemler herkes için geçerli midir?
  - Boyun fıtıklarında uygulanacak tedavi yöntemi hastanın fıtığının seviyesine bağlı olarak başarı şansı yüksek olup hastanın hayatına da en az olumsuz etkisi olacak yöntemle yapılabilecek tedavi olmalıdır.
 • Boyun fıtığında korunma yöntemi fıtık oluştuktan sonra da işe yarar mı?
  - Boyun fıtığı oluştuktan sonra alınacak korunma önlemleri hastalığın tedavisi için yeterli olmaz ama ilerlemesi engellenebilir.
 • Boyun fıtığı olup tedavi olmayan bir hasta için nasıl riskler bulunur?
  - boyun fıtığı teşhisi konulduktan sonra tedavide geç kalınırsa hasta riskli bir yaşam sürerek ağrı ve hareket kısıtlılığından başlayıp omurilik felci ne kadar bir çok olumsuz durum için risk taşımaktadır. Tedavinin geciktirilmemesini öneriyoruz.

Boyun Fıtığı Tedavileri

Boyun fıtığının birçok tedavisi bulunur ama seçilecek yöntem fıtığın seviyesine göre değişir.  İstirahat ile başlayıp Boyun fıtığı ameliyatına kadar birçok seçenek vardır. Boyun fıtığı teşhisi konulan hastaların %90 ı ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilmektedir. Cerrahi seçenekler %10’luk hasta grubu için zorunludur.

Boyun fıtığı hasta grupları başlangıç, orta ve ileri seviye olarak sınıflandırılabilir.

Boyun Fıtığı Ameliyatsız Tedaviler

Egzersiz

Başlangıç seviyesinde hastaya öncelikle boynundaki kas gruplarını güçlendirmek ve boyun omurunun yükünü azaltmak için egzersizler önerilir. Başlangıç seviyesi bir grup hasta için egzersiz yeterlidir. Egzersizlerle fıtığın ilerlemesi durdurulabilir ve hastanın ağrı şikayetleri varsa ağrı kesici ilaçlar ile ağrılar giderilebilir. Egzersizlere ek olarak istirahat ve uygun fizik tedavi programları da hareket kısıtlıklarını gidermeye yardımcıdır.

Prp ile boyun fıtığı tedavisi

Başlangıç seviye boyun fıtıklarında bağ, tendon ve dokuları güçlendirmeye yönelik prp enjeksiyonları ilerlememiş boyun rahatsızlıklarında uygulayıp başarılı sonuçlar aldığımız cerrahi dışı yöntemlerin başında gelmektedir.

Radyofrekans ile Boyun Fıtığı Tedavisi

Radyofrekans  Nedir?

Radyofrekans yöntemi birçok hastalığın tedavisinde olduğu gibi boyun fıtıklarının tedavisinde de etkin şekilde kullanılan ameliyatsız yöntemler arasındadır. Bu yöntemde radyo dalgaları, lazer gibi güç kaynağı işlevi görür. Yöntemin hedefi oluşturulan enerji sayesinde yumuşak dokuların bir kısmını buharlaştırıp hacmini azaltmaktır. Disk ekleminin hacimce küçülmesi dahi eklem içine etki eden basıncı ciddi miktarda azaltır. İşlem lokal anestezi altında yapılabilen hasta konforu açısından olumlu bir yöntemdir. Hasta işlem sırasında kayda değer bir ağrı hissetmez.

İşlem Fluoroskopi isimli bir röntgen cihazı ile hastanın bel bölgesinden çok ince bir iğne aracılığıyla radyofrekans enerjisini eklem içerisine ulaştıracak elektrod yerleştirilir.

Radyofrekans elektrodu ile oluşturulan enerji kısıtlı bir alanda yoğunlaştırılarak kimyasal reaksiyonlar başlatır. Lazer yöntemine göre daha güvenli bir tedavi sunar. Bel ve boyun fıtıklarında oldukça başarılıdır kontrollü bir tedavi olduğu için hastaya yan etki oluşturmaz.

Uygun hasta grubunda çok başarılı bir tedavidir. Çok ileri yaş grubundaki hastalarda başarı şansı düşüktür.

Radyofrekans ile boyun fıtığı tedavisinden sonra 10 gün süreyle boyunluk kullanımını öneriyoruz. Radyofrekans yönteminin uygun hasta grubunda başarı oranı %75-85 arasındadır. İşlemin temel amacı hastayı ağrılarından tamamen kurtararak ya da en aza indirerek yaşam kalitesini artırmaktır.

Doktor ekibimiz radyofrekans yöntemiyle boyun fıtığı tedavisini avruda’da ilk uygulayan ekiptir.

Lazerle Boyun Fıtığı Tedavisi

Lazerle boyun fıtığı tedavisinde amacımız hastaya fiziki bir zarar vermeden  (büyük kesi yapma, dokulara, sinirlere dokunmadan) omurganın kemikleri arasındaki hasarlı disk eklemlerinin içine lazer cihazı ile girerek eklemin hasarlı yerinin bir kısmını buharlaştırmaktır. Radyofrekans yöntemi gibi güvenli bir yöntemdir.

Çok ileri seviye olmayan boyun fıtığı rahatsızlığı bulunan hasta grubu için uygun yöntemdir. Lokal anestezi altında yapılabilir.

İşlem sırasında çok ince mikro fiber optik bir katater aracılığı ile fıtık sorunu olan disk eklemine ulaşarak çevre dokulara hasar vermeden lazer enerji ve ısısını fıtığa hedefliyoruz. Bu işlem sırasında hastaya sadece yaklaşık 2 cm lik bir kesi yapmamız gerekiyor.

Boyun Fıtığı Ameliyatı

Boyun fıtığı ameliyatında amaçlanan omurilik ve sinirlerde oluşan fıtığa bağlı baskıyı omuriliğe herhangi bir zarar vermeden ortadan kaldırmaktır. Bu işlemde hasarlı dokulardan bir kısmı ameliyat sırasında kesilip çıkarılmalıdır.

Boyun fıtığı ameliyatı ameliyat dışı diğer yöntemlerle tedavi edilemeyecek kadar ileri seviye boyun fıtıklarında ya da cerrahi dışındaki yöntemlerin ( istirahat, egzersiz, fizik tedavi, radyofrekans ) denenmiş başarılı olunamamış hasta grubuna yapılmalıdır.

Bu hastalarda yürümekte zorluklar yaşama, elde tutulan objelerin düşürülmesi, denge kaybı, ciddi kol uyuşmaları ve şiddetli ağrı sorunları görülür.

Ameliyat hastalarında fıtıklaşma disk dokularında oluşan bozulmadan dolayı fıtık, omuriliğe ve ya sinirlere baskı yapacak seviyede olanlar için zorunlu tedavidir. Bu seviyedeki hastalar cerrahi seçeneğe mecbur kalır.

İşlem genel anestezi altında ameliyathane koşullarında yapılır ve hasta en az 1 gece hastanede gözetim altında tutulur.
Ameliyatın tıbbi adı “Servikal Mikrodiskektomi” dir. Boyun fıtığı ameliyatında bazı hastalarda çıkarılan kıkırdak dokusunun yerine hastanın kendi vücudundan kemik parçaları ya da platin protezler konularak omurga bütünlüğü sağlanır. Bu işlem sayesinde omurganın çıkarılan disk kısımlarına bağlı olarak sağa ya da sola doğru eğilmesine engel olup omurga yapısının korunmasını amaçlar.


boyun_fitigi_07

BİZ SİZİ ARAYALIM