Diz Kireçlenmesi (Osteoartrit) Nedir?

Diz eklemlerimiz en fazla yük taşıyan, baskıya maruz kalan bacaklarımızdaki hareketli eklemlerdir. Oturup kalkma, merdiven çıkıp inme, koşma yürüme faaliyetlerimizde diz eklemlerimiz de harabiyet oluşur, yaşımızın ilerlemesiyle birlikte eklem sıvıları azalır eklem kayganlığını kaybetmeye başlar, devamında kıkırdak yapı azalıp, diz kemiklerimizde bozulmalar, eklem ağrıları ve diz hareketlerinde kısıtlanmalar meydana gelmesidir.
Osteoartrit yani kireçlenme sıkça karşılaşılan kronik bir eklem hastalığıdır.

Diz Kireçlenmesi (Osteoartrit) Kimlerde Olur?

Diz kireçlenmesi her yaştan insanda ortaya çıkabilir fakat 60 yaş üzeri bireylerde çok daha sık rastlanır. Kireçlenmenin belirli bir sebebi yoktur.
Genetik yatkınlık yani aileden birilerinin bu sorunu yaşaması, aşırı spor yapımı ve aşırı kilo dizler deki yükün ve baskının artmasına sebep olduğu için aşınmayı, kireçlenmeyi tetiklerler.

Diz Kireçlenmesi (Osteoartrit) Belirtileri Nelerdir?

 • Ayağa kalkma, yere çömelme gibi faaliyetler de zorlanma ve ağrı hissedilmesi
 • Dizleri bükmekte sorun yaşanması
 • Merdiven inip, çıkarken ağrı hissedilmesi
 • Bir süre hareketsiz kalındığında dizlerde kilitlenme hissi oluşması

Diz Kireçlenmesinden (Osteoartrit) korunma önerileri?

Diz eklemlerinizde kireçlenme oluşmuş ise ilk yapılacak şey dizleri zorlamaktan kaçınmak olmalıdır.

Fazla kilolarımız var ise acilen kilo vererek dizlere binen ağırlık miktarını azaltmak kireçlenmenin ilerlemesini azaltır.

Sadece size özel bir egzersiz yapmalısınız hem yeterli oranda hareket sağlamalı, hem de aşırıya kaçmamalısınız.

Bu tarz önlemler kireçlenmenin ilerlemesini azaltıp/durdursa bile tedavi etmez. Kireçlenme tedavisi için PRP yi öneriyoruz.

PRP ile Diz kireçlenmesi (Osteoartrit) tedavisi

PRP (trombositten zengin plazma) kas ve iskelet sistemi hastalıklarının tedavisinde, doku ve kıkırdak hasarlarının onarımında son derece başarılı sonuçlar veren bir uygulamadır.
Sizden alınan 8-10 cc lik kan PRP tüpüyle birlikte 15 dk santrifüj edilir. Santrifüj sırasında kandaki kırmızı ve bizim için gereksiz kısım PRP tüpünün altına çökerken büyüme faktörleri, sitokinler tüpün üst kısmında yoğunlaşır. Enjektör aracılığıyla bu trombositler alınıp hastanın diz eklemine enjekte edilir. PRP tedavisi ağrı kesici gibi bir işlem değildir. İşlemden 15 dk sonra aktif olur ve dizdeki hasarı onarmaya başlar. PRP nin etkilerini yavaş yavaş hissetmeye başlarız ortalama 1 hafta sonra iyileşmeye başladığınızı hissedersiniz tam etkisini göstermesi ise 1 ay süre geçtikten sonra olacaktır. Normal süreç bu şekilde işlese de işlemin yapıldığı kişideki kireçlenme seviyesi, diz sağlığına verdiği önem ve yaşı tedavinin başarısında en önemli etkenlerdir.

PRP Kaç seans uygulanır?

Prp ile diz tedavisi ilk uygulandığında 3 seans yapılması önerilir. Seanslar arası süreç minimum 5 gün, maksimum 21 gün olmalıdır bu zaman periyodunun en önemli amacı Prp tedavi seanslarını vücudumuzda 21 gün aralıklarla gerçekleşen hücre yenilenmesi dönemi içerisinde gerçekleştirerek prp ile diz tedavisinden alabileceğiniz şifayı maksimum seviyeye çıkarmaktır.

Prp ile diz tedavileri en yüksek etkiyi 5 – 21 gün aralıklarla 3 kez tekrar edildiğinde gösterir.

Önerilen prp seans sayısı maksimum etkiyi almak içindir ama zorunlu değildir. Her prp tedavi seansı dizinizdeki kireçlenme, kıkırdak hasarı, bağ ve menisküs hasarlarını onarıcı etki sağlayacaktır.

Prp ile diz tedavisin başarısı kişiden kişiye farklılık gösterir bunun sebebi prp tedavisi hastanın kendisi için kendi kanından biyolojik onarımını ( doku iyileşmesi) başlatır her insanın yaşı, genetik yapısı farklı olduğundan dolayı vücudunun iyileştirici gücü ve tedaviye olan ihtiyacı da farklıdır. Her hasta prp ile diz tedavisinden olumlu ama farklı düzeyde sonuç alır.

PRP Sık Sorulan Sorular

 1. Prp’nin yan etkisi var mı?
  Cevap: Prp tedavisi kendi kanınızdaki trombositlerden yapılır ve sizin kanınız olduğu için yan etkisi yoktur.
 2. Prp ile Kaç seans da iyileşebilirim?
  Cevap: Rahatsızlığınızın seviyesine bağlı olarak 1-3 seans arasında yapılır, 1 ile 6 ay arasında iyileşme süreciniz olabilir.
 3. Anestezi alacak mıyım? İşlem sırasında çok ağrım olur mu?
  Cevap: Prp işlemi için anestezi uygulanmıyor, soğutucu spreyler uygulayarak enjeksiyon işleminizi gerçekleştiriyoruz.
 4. Yara oluşur mu? pansuman gerekecek mi?
  Cevap: Prp işleminden sonra herhangi bir açılma kanama olmaz, pansuman gerekmeyecektir işlem sonrası normal hayatınıza dönebilirsiniz.

PRP ile Diz kireçlenmesi (Osteoartrit) tedavisi 2018 fiyatları

Yasalar gereği web sitemizden fiyat bilgisi veremiyoruz. İşlem fiyatı tek diz – çift diz ve uygulanacak seans sayısına bağlı olarak belirlenir. Prp hakkında bilgi ve ya randevu almak için bizi arayabilirsiniz.

BİZ SİZİ ARAYALIM