Diz Protezi Tedavisi

Diz Protezi tedavisi Nedir?
Yaşlanma, hareketsiz yaşam, obezite, genetik faktörler, geçirilen travmalara bağlı olarak dizde oluşan kireçlenme (osteoartrit), kıkırdak azalması, kıkırdak kaybından dolayı dizin aşınması eklemin temel görevlerinden biri olan bükülme hareketlerini yapamaması gibi hastanın yaşam kalitesini bozan diz rahatsızlıklarında uygulanan cerrahi tedavidir. 

Tedavide işlevini kaybetmiş diz eklemine operasyonla özel üretim polietilen ve metal ürünler dizin hasarlı kısmı traşlanarak protezin yeri hazırlanıp hastanın dizine monte edilerek diz ekleminin yeniden işlevsellik kazanması sağlanır.
Tedavide insan vücuduyla uyumlu uzun ömürlü ürünler kullanılır. Ameliyatın amacı dizi eski sağlığına kavuşturmak değil hastayı temel hareket fonksiyonları yeniden yapabilmesini sağlamaktır.

Diz Protezi Neden Yapılır?
Diz protezi ameliyatı kireçlenme ve kıkırdak kaybına bağlı olarak diz kemikleri aradaki teması engelleyen koruyucu yapı ortadan kalkınca birbirlerine sürtünmeye bağlı aşınmaya başlar bu aşınmalar hastanın ciddi diz ağrıları yaşamasına, rahat hareket edememesine sebep olur. Zamanla diz eklem bütünlüğü bozulur. Diz sağlığı bu seviyede bozulduğunda bu durumu cerrahi tedaviler dışında düzeltmek mümkün değildir ve hasta diz protezi ameliyatı olmak zorunda kalır.

Diz Protezi Kimlere Yapılmalıdır?
Diz protezi bağlayıcı bir tedavidir ve bir kez diz protezi tedavisi yapıldıktan sonra geri dönüşü yoktur. Protezden sonra hasta artık protezle yaşamaya mecbur kalır. Bu nedenle bu tedavi herhangi bir sebeple diz ekleminin işlevini kaybetmiş anestezi açısından bir risk taşımayan her yaştaki hastaya yapılabilir. Diz protezi tedavisi zorunlu olan hasta grubuna uygulanmalıdır, bu grup genelde 50 – 80 arası erkek ve kadın hastalardır.

Protez tedavisi zorunlu hale gelmeden tedavi dışı seçenekler denenmelidir. Bu tedaviler diz protezi ameliyatı sürecini oldukça uzatabilirler fakat ameliyat ihtiyacını tamamen ortadan kaldıramazlar.

Diz eklem aşınmasını engellemek, yavaşlatmak ve şikayetleri geriletmek için dize sinoviyal sıvı enjeksiyonu, prp tedavisi ve kemik iliği kaynaklı kök hücre tedavileri uygulanabilir. Etkileri sınırlıdır doğru hasta grubunda oldukça memnuniyet sağlayan tedavilerdir.

Diz Protezi Öncesi Hazırlık Süreci

Diz protezi ameliyatı da diğer bir çok ortopedi ameliyatı gibi operasyon öncesi en az 8 saatlik açlık gerektiren bir operasyondur. Önce anestezi muayenesi yapılarak hastanın anestezi almasında herhangi bir risk olup olmadığı öğrenilir devamında rutin kan tahlilleri yapılır, hasta için kan temin edilir, hastanın diz eklemine uygun diz protez ürünü temin edilir ve ihtiyaç dahilinde diğer hazırlıklar yapılıp tüm önlemler alındıktan sonra operasyona başlanır.

Diz Protezi Tedavisi

Diz protezi tedavisi iki çeşittir. total diz protezi ve kısmi diz protezi. kısmi diz protezi eklemin bir bölümü aşınmış ama diğer bölümü hala kurtarılabilir seviyede ise tercih edilmelidir. Diz protezi tedavisi genel anestezi altında ameliyathanede hastanın dizine dizin ön bölgesinden kesi yapılarak diz eklemi açılır. Aşınmış kemiklerden bir miktar kesilip çıkarılarak kişiye uygun olarak önceden temin edilmiş diz protezi hastanın dizine monte edilir. Diz eklemi tekrar kapatılarak operasyona son verilir.

Diz Protezi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diz protezi ameliyatı olan kişiler artık dizlerinde bir metal olduğunu unutmamalıdır ve yaşam şekillerini buna dikkat ederek sürdürmelidir. Dizi zorlayıcı hareketlerden kaçınmak, gerekmedikçe koşmamak, mümkünse kilo almamak protez sonrası diz sağlığı açısından önemlidir.

Diz Protezi Sık Sorulan Sorular

 • Diz kireçlenmesinin tek tedavisi diz protezi midir?
  Cevap: Kireçlenmenin seviyesine göre protez öncesi tedaviler bulunur protez zorunlu hallederde yapılır.
 • Diz protezi kaç yaşına kadar yapılabilir?
  Cevap: Diz protezi tedavisi için bir üst yaş sınırı olmasa da 80 yaş ve üzerinde pek tercih edilmemektedir. Bunda ileri yaştaki hastaların ameliyat olmak istememesi ve isteyenlerin bir kısmında ise anestezi açısından risk taşımaları etkilidir.
 • Doktorum bana diz protezi tedavisi önerdi ve ben ameliyat olmak istemiyorum ne yapabilirim?
  Cevap: Diz protezi tedavisi zorunlu hastalarda ameliyat olmak istemiyorlarsa şikayetlerini tamamen ortadan kaldırmak mümkün değildir fakat prp tedavisi ile şikayetler azaltılabilir daha rahat hareket etmeleri sağlanabilir. Bu tam bir tedavi değildir ve etkisi geçicidir. Tedavinin etki süresi hastanın kilosu, yaşam şekli ve dizindeki hasarın seviyesine göre değişiklik gösterir. Ameliyat olmak istemeyen ameliyat hastalarının beklentileri bu ölçüde sınırlı olmalıdır.
 • Diz protezi ameliyatını sigortalar karşılıyor mu?
  Cevap: 55 yaş ve bazı endikasyonları karşılayan hastalar diz protezi ameliyatında sigortalarını kullanabilirler.
 • Diz protezi kaç türlü, tüm ekleme uygulama zorunlu mudur?
  Cevap: Diz protezi iki çeşittir, total diz protezi ve kısmi diz protezi (mini protez) dir. Kısmi diz protezi eklemin bir kısmının aşındığı durumlarda tercih edilerek olabildiğince eklemin doğal yapısı korunur.

BİZ SİZİ ARAYALIM