El ve El bileğinin Yapısı

El bileğimiz, bilek ile parmaklar arasında bağlantıyı sağlayan 8 adet kemik bulunan bir yapısı vardır. El hareketlerinin yapılmasını ise kemiklerin birbirine tutunmasını sağlayan bağlar aracılığıyla olur.

El ve El bileği Rahatsızlıkları

El bileğinde genelde düşme, aşırı kullanım, zorlamalar ve darbelere bağlı travmalar, el bileği çıkığı, el ve bilek kırıkları ile bağ yaralanmaları oluşur. En çok kullandığımız organ olması sebebiyle ellerimizle ilgili tüm sorunlar hayatımızı olumsuz etkiler.

El ve El bileği Rahatsızlık Belirtileri

El bileği kırık, çıkık ya da bağ yaralanmaları ilk önce ağrı olarak kendini gösterir. Şişmeler ve morarmada olabilecek belirtiler olarak sayabiliriz. Bu gibi rahatsızlıklarda el ve bilekte hareket kısıtlığı, güçsüzlük hissederiz. Kesin teşhis için kırık çıkıklarda röntgen görüntüleri kemik ya da eklemdeki kırık çıkık durumunu göstermek için yeterli olur fakat bağ yaralanmaları, eklem zedelenmeleri, yumuşak doku bozuklukları gibi rahatsızlıklar için MR görüntüleri daha doğru bir tercih olacaktır.

El bileği Bağ ve Tendon tedavileri

El bileğine uygulanan birçok tedavi mevcuttur. Kırık, çıkık, tam bağ ve ya tendon kopmalarında cerrahi müdahale şarttır. Çok hafif rahatsızlıklarda alçı, el ateli ve istirahatle iyileşmek mümkündür. Kısmi bağ ve tendon yaralanmalarında ise cerrahi müdahaleye gerek kalmaksızın PRP ile tedavi olmak mümkündür.

Prp ile El Bileği Bağ ve Tendon Hasarı Tedavisi

PRP (trombositten zengin plazma) kas ve iskelet sistemi hastalıklarının tedavisinin yanında, Bağ, tendon, doku, eklem ve kıkırdak hasarlarının onarımında son derece başarılı sonuçlar veren bir uygulamadır. İşlem son derece basit olmasının yanı sıra cerrahi işlemlerin risklerini taşımaması, yan etki gibi olumsuzlar oluşturmaması ve cerrahi operasyonlara göre çok daha erişilebilir fiyatları nedeniyle tercih sebebidir.  İşlem hastadan damar yolu aracılığıyla alınan 8-10 cc’lik kan PRP tüpüyle birlikte yaklaşık 15 dk santrifüj edilir. Santrifüj sırasında kandaki kırmızı ve bizim için gereksiz kısım PRP tüpünün altında toplanırken büyüme faktörleri, sitokinler tüpün üst kısmında yoğunlaşır. Enjektör aracılığıyla bu trombositler alınıp hastanın el bilek eklemine bağ ve tendon hasarı, zedelenmenin olduğu bölgeye enjekte edilir. PRP tedavisi ağrı kesici gibi bir işlem değil tam anlamıyla bir tedavi yöntemidir. İşlemden 15 dk sonra kan hücreleri aktif olur ve el bileği ekleminde ki  hasarı onarmaya başlar. PRP nin etkilerini yavaş yavaş hissetmeye başlamanız ortalama 1 hafta zaman geçince olacaktır. 1 Hafta sonra iyileşmeye başladığınızı hissedersiniz tam etkisini göstermesi ise 1 ay süre geçtikten sonra olacaktır. Bu süreler ortalama sürelerdir kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Normal süreç bu şekilde işlese de işlemin yapıldığı kişideki bağ ve tendon hasarının seviyesi, el ve bilek sağlığına verdiği önem, doktor tavsiyesine uygun yaşama ve kişinin yaşı tedavinin başarısında en önemli etkenlerdir.
Prp Kaç seans uygulanır?

Prp ile el bileği tedavisi ilk uygulandığında 3 seans yapılması önerilir. Seanslar arası süreç minimum 5 gün, maksimum 21 gün olmalıdır bu zaman periyodunun en önemli amacı Prp tedavi seanslarını vücudumuzda 21 gün aralıklarla gerçekleşen hücre yenilenmesi dönemi içerisinde gerçekleştirerek prp ile diz tedavisinden alabileceğiniz şifayı maksimum seviyeye çıkarmaktır.

Prp ile el bileği tedavileri en yüksek etkiyi 5 – 21 gün aralıklarla 3 kez tekrar edildiğinde gösterir.

Önerilen prp seans sayısı maksimum etkiyi almak içindir ama zorunlu değildir. Her prp tedavi seansı el bileğinizdeki kireçlenme, kıkırdak hasarı, tendon hasarlarını onarıcı etki sağlayacaktır.

Prp ile el bileği tedavisin başarısı kişiden kişiye farklılık gösterir bunun sebebi prp tedavisi hastanın kendisi için kendi kanından biyolojik onarımını ( doku iyileşmesi) başlatır her insanın yaşı, genetik yapısı farklı olduğundan dolayı vücudunun iyileştirici gücü ve tedaviye olan ihtiyacı da farklıdır. Her hasta prp ile el bileği tedavisinden olumlu ama farklı düzeyde sonuç alır.

PRP Sık Sorulan Sorular

 1. Prp’nin yan etkisi var mı?
  Cevap: Prp işlemi kendi kanınızdaki trombositlerden yapılır ve sizin kanınız olduğu için hiç yan etkisi yoktur.
 2. Prp ile Kaç seans da iyileşebilirim?
  Cevap: Rahatsızlığınızın seviyesine bağlı olarak 1 - 3 seans arasında prp tedavisi yapılıp yaklaşık 1 aylık sürede iyileşme süreciniz olabilir.
 3. Anestezi alacak mıyım? İşlem sırasında çok ağrım olur mu?
  Cevap: Prp işlemi için anestezi uygulanmıyor, soğutucu spreyler uygulayarak enjeksiyon işleminizi gerçekleştiriyoruz.
 4. Yara oluşur mu? Pansuman gerekecek mi?
  Cevap: Prp işleminden sonra herhangi bir açılma kanama olmaz, pansuman gerekmeyecektir işlem sonrası normal hayatınıza dönebilirsiniz.

Prp ile Ayak Eklemi Tedavisi 2018 Fiyatları

Yasalar gereği web sitemizden fiyat bilgisi veremiyoruz. İşlem fiyatı el bileğinizdeki hasarın durumuna, yapılacak seans sayısına bağlı olarak belirlenir. Prp tedavileri hakkında bilgi ve ya randevu almak için bizi arayabilirsiniz.


BİZ SİZİ ARAYALIM